How grocery stores encourage snacking

A reader from Phoenix, AZ, Maria Zafonte, sends this from a local Safeway:

From her standpoint—and mine—this is a great way to encourage overeating.

As she explained, if she bought just one bag of chips, each would cost $5.99.

But if she bought four, the unit cost was only $1.97 each.

As she put it:

The problem is what am I going to do with four bags of Doritos?? The healthier choice is financially penalized. It is very frustrating!

Indeed, it is.

One of the hallmarks of ultra-processed food products is their enormous profitability.  You can bet that Safeway is not losing money on 4 bags at $1.97 each.

Even if this is a loss leader (a gimmick to get you into the store), it’s an incentive to overeat.

Caveat emptor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *